MWLT200-1003
Manufacturers: EOS Power
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: MWLT200-1003
Description: MEDICAL 3X5 200W AC/DC 24V SCREW
Type Enclosed
Series MWLT200 (200W)
Approvals CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Efficiency 86%
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 160W (200W Forced Air)
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 390 VDC
Size / Dimension 5.00" L x 3.00" W x 1.50" H (127.0mm x 76.2mm x 38.1mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 24V
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 5.9kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 6.67A