MWLP225-1305-II
Manufacturers: EOS Power
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: MWLP225-1305-II
Description: MEDICAL LOW PROFILE 1.0IN HEIGHT
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer EOS Power
Type Open Frame
Series MWLP225 (225W)
Features Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Approvals CB, CE, cUL, NEMKO, UL
Efficiency 93%
Part Status Active
Applications Medical
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 120W (225W Forced Air)
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC, 390VDC
Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.00" H (101.6mm x 50.8mm x 25.4mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 30V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 4kV
Minimum Load Required No
Operating Temperature -40°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 4A