| Manufacturers: | EDAC Inc. |
|---|---|
| Product Category: | USB, DVI, HDMI Connectors |
| Data Sheet: | 690-W04-260-013 |
| Description: | CONN PLUG USB1.0 TYPEA 4POS SLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EDAC Inc. |
| Product Category | USB, DVI, HDMI Connectors |
| Gender | Plug |
| Series | 690W |
| Features | Circular Threaded Coupling |
| Packaging | Bulk |
| Shielding | Unshielded |
| Part Status | Active |
| Termination | Solder |
| Mating Cycles | - |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Connector Type | USB - A |
| Contact Finish | Gold |
| Specifications | USB 1.0 |
| Number of Ports | 1 |
| Voltage - Rated | 30V |
| Insulation Color | White |
| Mounting Feature | - |
| Ingress Protection | IP67 - Dust Tight, Waterproof |
| Number of Contacts | 4 |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | -20°C ~ 85°C |
| Shell/Shielding Material | Steel |
| Material Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.66 | $9.47 | $9.28 |