| Manufacturers: | ECS Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Oscillators |
| Data Sheet: | ECX-H33CM-60.000 |
| Description: | XTAL OSC XO 60.0000MHZ HCMOS SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ECS Inc. |
| Product Category | Oscillators |
| Type | XO (Standard) |
| Output | HCMOS |
| Series | ECSpressCON™ ECX-H |
| Ratings | - |
| Function | Enable/Disable |
| Frequency | 60MHz |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Base Resonator | Crystal |
| Package / Case | 6-SMD, No Lead |
| Size / Dimension | 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm) |
| Voltage - Supply | 3.3V |
| Frequency Stability | ±25ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.039" (1.00mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 70°C |
| Current - Supply (Max) | 40mA |
| Absolute Pull Range (APR) | - |
| Spread Spectrum Bandwidth | - |
| Current - Supply (Disable) (Max) | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.62 | $4.53 | $4.44 |