| Manufacturers: | ECS Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Crystals |
| Data Sheet: | ECS-100-20-4X-DU |
| Description: | CRYSTAL 10.0000MHZ 20PF T/H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ECS Inc. |
| Product Category | Crystals |
| Type | MHz Crystal |
| Series | HC-49USX |
| Ratings | - |
| Frequency | 10MHz |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | HC-49/US |
| Load Capacitance | 20pF |
| Size / Dimension | 0.413" L x 0.183" W (10.50mm x 4.65mm) |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Frequency Tolerance | ±30ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.138" (3.50mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 60 Ohms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.60 | $0.59 | $0.58 |