| Manufacturers: | ECS Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Crystals |
| Data Sheet: | ECS-10-13-1XH |
| Description: | CRYSTAL 1.0000MHZ 13PF T/H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | ECS Inc. |
| Product Category | Crystals |
| Type | MHz Crystal |
| Series | HC-49UX(H) |
| Ratings | - |
| Frequency | 1MHz |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Operating Mode | Fundamental |
| Package / Case | HC-49/U |
| Load Capacitance | 13pF |
| Size / Dimension | 0.447" L x 0.183" W (11.35mm x 4.65mm) |
| Frequency Stability | ±100ppm |
| Frequency Tolerance | ±100ppm |
| Height - Seated (Max) | 0.530" (13.46mm) |
| Operating Temperature | 0°C ~ 60°C |
| ESR (Equivalent Series Resistance) | 3 kOhms |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $8.80 | $8.62 | $8.45 |