| Manufacturers: | EAO |
|---|---|
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Data Sheet: | 14-060.907 |
| Description: | INDICATOR COMPACT WHITE 24VDC PI |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EAO |
| Product Category | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Type | LED |
| Series | 14 |
| Current | 50mA |
| Ratings | AC/DC |
| Voltage | 24V |
| Features | - |
| Lens Size | 33.50mm Dia |
| Lamp Color | White |
| Lens Color | Colorless |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Viewing Angle | - |
| Lens Transparency | Clear |
| Termination Style | Solder Lug |
| Wavelength - Peak | - |
| Ingress Protection | IP66, IP67, IP69K |
| Panel Cutout Shape | Round |
| Millicandela Rating | - |
| Panel Cutout Dimensions | 0.88" (22.30mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $35.73 | $35.02 | $34.32 |