| Manufacturers: | EAO |
|---|---|
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Data Sheet: | 10-2603.3175K |
| Description: | LED 1 CHIP T1 BI-PIN GREEN 3,2VD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | EAO |
| Product Category | LED Indication - Discrete |
| Color | Green |
| Series | - |
| Features | - |
| Lens Size | - |
| Lens Color | - |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Height (Max) | - |
| Configuration | Standard |
| Mounting Type | Through Hole |
| Viewing Angle | - |
| Current - Test | 20mA |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | - |
| Lens Transparency | - |
| Wavelength - Peak | - |
| Millicandela Rating | 1600mcd |
| Wavelength - Dominant | 525nm |
| Supplier Device Package | - |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 3.2V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.28 | $2.23 | $2.19 |