RB145C1100
Manufacturers: E-Switch
Product Category: Rocker Switches
Data Sheet: RB145C1100
Description: SWITCH ROCKER SPDT 15A 125V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer E-Switch
Series RB1, LAMB
Circuit SPDT
Features -
Packaging Bulk
Part Status Active
Actuator Type Concave (Curved)
Mounting Type Panel Mount, Snap-In
Electrical Life 10,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Off-On
Actuator Marking No Marking
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating - AC 125V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 15A (AC)
Operating Temperature -20°C ~ 65°C
Panel Cutout Dimensions Rectangular - 30.00mm x 11.00mm