800AWSP8M7QE
Manufacturers: E-Switch
Product Category: Pushbutton Switches
Data Sheet: 800AWSP8M7QE
Description: SWITCH PUSHBUTTON SPDT 1A 120V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer E-Switch
Type Standard
Series 800A
Circuit SPDT
Features Epoxy Sealed Terminals
Packaging Bulk
Part Status Active
Actuator Type Round, Plunger
Mounting Type Through Hole, Right Angle, Vertical
Electrical Life 50,000 Cycles
Mechanical Life -
Switch Function On-Mom
Termination Style PC Pin
Ingress Protection IP67 - Dust Tight, Waterproof
Voltage Rating - AC 120V
Color - Actuator/Cap Black
Current Rating (Amps) 1A (AC)
Operating Temperature -30°C ~ 85°C