| Manufacturers: | Display Visions |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LCD, OLED, Graphic |
| Data Sheet: | EA EPA20-A |
| Description: | LCD TFT EPD 172X72 2" |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Display Visions |
| Product Category | Display Modules - LCD, OLED, Graphic |
| Series | - |
| Dot Size | - |
| Backlight | Without Backlight |
| Dot Pitch | - |
| Interface | SPI |
| Dot Pixels | 172 x 72 |
| Part Status | Active |
| Touchscreen | - |
| Display Mode | Reflective |
| Display Type | TFT - Electronic Paper Display (EPD) |
| Viewing Area | 48.16mm W x 20.16mm H |
| Graphics Color | Black |
| Background Color | White |
| Diagonal Screen Size | 2" (50.80mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $44.21 | $43.33 | $42.46 |