| Manufacturers: | Display Visions |
|---|---|
| Product Category: | Display Modules - LCD, OLED, Graphic |
| Data Sheet: | EA DIP180B-5NLW |
| Description: | LCD MOD GRAPH 180X32 B/W BACKLIT |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Display Visions |
| Product Category | Display Modules - LCD, OLED, Graphic |
| Series | - |
| Dot Size | 0.42mm W x 0.48mm H |
| Backlight | LED - White |
| Dot Pitch | 0.46mm W x 0.51mm H |
| Interface | Parallel, 8-Bit |
| Dot Pixels | 180 x 32 |
| Part Status | Active |
| Touchscreen | - |
| Display Mode | Transmissive |
| Display Type | STN - Super-Twisted Nematic |
| Viewing Area | 88.00mm W x 19.00mm H |
| Graphics Color | White |
| Background Color | Blue |
| Diagonal Screen Size | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $51.41 | $50.38 | $49.37 |