| Manufacturers: | Diodes Incorporated |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | MMBT3904FA-7B |
| Description: | TRANS NPN 40V 0.2A X2-DFN0806-3 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | Automotive, AEC-Q101 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 435mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 3-XFDFN |
| Transistor Type | NPN |
| Base Part Number | MMBT3904 |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 300MHz |
| Supplier Device Package | X2-DFN0806-3 |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 300mV @ 5mA, 50mA |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 200mA |
| Current - Collector Cutoff (Max) | - |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 100 @ 10mA, 1V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 40V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.10 | $0.10 | $0.10 |