DMTH6005LPS-13
Manufacturers: Diodes Incorporated
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: DMTH6005LPS-13
Description: MOSFET BVDSS: 41V 60V POWERDI506
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
FET Type N-Channel
Packaging Digi-Reel®
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 50A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.2W (Ta), 150W (Tc)
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 47.1nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 60V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2962pF @ 30V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 20.6A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 4.5V, 10V