DMTH4004SPS-13
Manufacturers: Diodes Incorporated
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Single
Data Sheet: DMTH4004SPS-13
Description: MOSFET BVDSS: 31V 40V POWERDI506
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Diodes Incorporated
Series -
FET Type N-Channel
Packaging Digi-Reel®
Vgs (Max) ±20V
Technology MOSFET (Metal Oxide)
FET Feature -
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-PowerTDFN
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 2.7mOhm @ 90A, 10V
Power Dissipation (Max) 3.6W (Ta), 167W (Tc)
Supplier Device Package PowerDI5060-8
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 68.6nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 40V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 4305pF @ 25V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 31A (Ta), 100A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V