| Manufacturers: | Diodes Incorporated |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Data Sheet: | DMN21D1UDA-7B |
| Description: | MOSFET 2 N-CH 20V X2DFN0806-6 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | - |
| FET Type | 2 N-Channel (Dual) |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| FET Feature | Standard |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 310mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-SMD, No Lead |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 1V @ 250µA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 990mOhm @ 100mA, 4.5V |
| Supplier Device Package | X2-DFN0806-6 |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | 0.41nC @ 4.5V |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 20V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 31pF @ 15V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 455mA (Ta) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.10 | $0.10 | $0.10 |