| Manufacturers: | Diodes Incorporated |
|---|---|
| Product Category: | Accessories |
| Data Sheet: | BAV21HWFQ-7 |
| Description: | Diodes - General Purpose, Power, Switching HiVolt Switching Diode BVR > 100V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| RoHS | Details |
| Brand | Diodes Incorporated |
| Product | Switching Diodes |
| Packaging | Reel |
| Subcategory | Diodes & Rectifiers |
| Manufacturer | Diodes Incorporated |
| Product Type | Diodes - General Purpose, Power, Switching |
| Configuration | Single |
| Recovery Time | 50 ns |
| Mounting Style | SMD/SMT |
| Package / Case | SOD123F-2 |
| Product Category | Diodes - General Purpose, Power, Switching |
| Max Surge Current | 1.7 A |
| If - Forward Current | 200 mA |
| Ir - Reverse Current | 100 nA |
| Peak Reverse Voltage | 250 V |
| Vf - Forward Voltage | 1.25 V |
| Factory Pack Quantity | 3000 |
| Pd - Power Dissipation | 375 mW |
| Maximum Diode Capacitance | 5 pF |
| Maximum Operating Temperature | + 150 C |
| Minimum Operating Temperature | - 65 C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.36 | $0.35 | $0.35 |