AP1122DL-13
Manufacturers: Diodes Incorporated
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: AP1122DL-13
Description: IC REG LINEAR 1.2V 1A TO252-3
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Diodes Incorporated
PSRR 60dB (120Hz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number AP1122
Control Features -
Current - Output 1A
Protection Features Over Current, Over Temperature
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 12V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 1A, 1.3V @ 1A
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package TO-252-3
Current - Quiescent (Iq) 5mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V