| Manufacturers: | Digi International |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Data Sheet: | 76000654 |
| Description: | POWER SUPPLY TS 1 120-240VAC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Digi International |
| Product Category | AC DC Desktop, Wall Adapters |
| Form | Desktop (Class I) |
| Series | - |
| Weight | 0.366 lb (166.01 g) |
| Approvals | CE, CSA, TUV, UL |
| Efficiency | - |
| Input Type | Cord (Sold Separately) |
| Cord Length | 72" (1.83m) |
| Part Status | Active |
| Applications | - |
| Polarization | - |
| Power (Watts) | 18W |
| Input Connector | IEC 320-C14 |
| Region Utilized | International |
| Voltage - Input | 100 ~ 240 VAC |
| Output Connector | Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. |
| Size / Dimension | 3.17" L x 1.97" W x 1.18" H (80.5mm x 50.0mm x 30.0mm) |
| Voltage - Output | 12V |
| Operating Temperature | 0°C ~ 40°C |
| Current - Output (Max) | 1.5A |
| No Load Power Consumption | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $40.00 | $39.20 | $38.42 |