| Manufacturers: | Dialight |
|---|---|
| Product Category: | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Data Sheet: | 6061215110F |
| Description: | LED PNL IND 6MM GREEN 2V WIRE LD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Dialight |
| Product Category | Panel Indicators, Pilot Lights |
| Type | LED |
| Series | 606 |
| Current | - |
| Ratings | - |
| Voltage | 2V |
| Features | - |
| Lens Size | - |
| Lamp Color | Green |
| Lens Color | - |
| Lens Style | - |
| Part Status | Active |
| Viewing Angle | - |
| Lens Transparency | - |
| Termination Style | Wire Leads - 6" (152.40mm) |
| Wavelength - Peak | - |
| Ingress Protection | - |
| Panel Cutout Shape | - |
| Millicandela Rating | - |
| Panel Cutout Dimensions | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.18 | $2.14 | $2.09 |