| Manufacturers: | Dialight |
|---|---|
| Product Category: | LED Indication - Discrete |
| Data Sheet: | 5218012F |
| Description: | LED BLUE/GREEN DIFFUSED 3MM T/H |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Dialight |
| Product Category | LED Indication - Discrete |
| Color | Blue, Green |
| Series | 521 |
| Features | - |
| Lens Size | 3.00mm Dia |
| Packaging | Bulk |
| Lens Color | White |
| Lens Style | Round with Domed Top |
| Part Status | Active |
| Height (Max) | 5.16mm |
| Configuration | Bidirectional |
| Mounting Type | Through Hole |
| Viewing Angle | 60° |
| Current - Test | 20mA Blue, 20mA Green |
| Package / Case | Radial |
| Size / Dimension | - |
| Lens Transparency | Diffused |
| Wavelength - Peak | 428nm Blue, 565nm Green |
| Millicandela Rating | 8.5mcd Blue, 14mcd Green |
| Wavelength - Dominant | 465nm Blue, 569nm Green |
| Supplier Device Package | 3mm |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ) | 4V Blue, 2.1V Green |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.69 | $0.68 | $0.66 |