| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | THB0648BE |
| Description: | FAN AXIAL 60X38MM 48VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 14700 RPM |
| Noise | 61.5 dB(A) |
| Width | 38.00mm |
| Series | THB |
| Weight | 0.286 lb (129.73 g) |
| Air Flow | 68.6 CFM (1.92m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | CE, TUV, UL |
| Part Status | Active |
| Termination | 4 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 16.30W |
| Voltage Range | 36 ~ 75VDC |
| Static Pressure | 2.886 in H2O (718.9 Pa) |
| Voltage - Rated | 48VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 60mm L x 60mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.340A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $20.52 | $20.11 | $19.71 |