| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | S48SP12003NRFB |
| Description: | DC DC CONVERTER 12V 36W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | Delphi S48SP (35W) |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 90% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 36W |
| Package / Case | 6-DIP Module, 1x1 Brick |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 1.30" L x 0.96" W x 0.34" H (33.0mm x 24.4mm x 8.6mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 2.25kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 113°C |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Current - Output (Max) | 3A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $34.40 | $33.71 | $33.04 |