| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | QFR1248GHE |
| Description: | FAN AXIAL 120X38MM 48VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 6000 RPM |
| Noise | 64.0 dB(A) |
| Width | 38.00mm |
| Series | QFR |
| Weight | 0.727 lb (329.76 g) |
| Air Flow | 210.4 CFM (5.89m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Locked Rotor Protection |
| Approvals | CE, CSA, UL, VDE |
| Part Status | Active |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 24.00W |
| Voltage Range | 33 ~ 52.8VDC |
| Static Pressure | 1.170 in H2O (291.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 48VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 120mm L x 120mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.5A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $30.15 | $29.55 | $28.96 |