PMU-13V155WCBA
Manufacturers: Delta Electronics
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: PMU-13V155WCBA
Description: AC/DC CONVERTER 13V 155W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Delta Electronics
Type Enclosed
Series PMU (151W)
Features Adjustable Output
Approvals CB, CCC, CE, cURus, SIQ
Efficiency 86%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Chassis Mount
Power (Watts) 155W
Voltage - Input 90 ~ 132 VAC, 180 ~ 264 VAC
Size / Dimension 7.01" L x 3.82" W x 1.50" H (178.0mm x 97.0mm x 38.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 13.8V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 3kV
Minimum Load Required -
Operating Temperature -20°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 11A