| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | MDS-200ADB24 AA |
| Description: | AC/DC CONVERTER 24V 120W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | MDS-200 (200W) |
| Features | PFC, Universal Input |
| Approvals | CB, CCC, CE, cURus, TUV |
| Efficiency | 93% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial), Medical |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Power (Watts) | 120W (200W Forced Air) |
| Voltage - Input | 90 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 4.48" L x 2.55" W x 1.76" H (113.9mm x 64.7mm x 44.7mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 24V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 4kV |
| Minimum Load Required | - |
| Operating Temperature | -10°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 5A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $99.06 | $97.08 | $95.14 |