| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | H48SA53010NNFH |
| Description: | DC DC CONVERTER 54V 550W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | Delphi H48SA |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 94.2% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 550W |
| Package / Case | 9-DIP Module, 1/2 Brick |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 2.40" L x 2.30" W x 0.43" H (61.0mm x 58.4mm x 10.9mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 54V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 2.25kV |
| Operating Temperature | -5°C ~ 108°C |
| Voltage - Input (Max) | 60V |
| Voltage - Input (Min) | 38V |
| Current - Output (Max) | 10.2A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $88.52 | $86.75 | $85.01 |