| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | AC Fans |
| Data Sheet: | GTW012FU604 |
| Description: | 120X145X38MM 100 / 240V AC FAN W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | AC Fans |
| RPM | 4100 RPM |
| Noise | 55.5 dB(A) |
| Width | 38.00mm |
| Series | GTW |
| Weight | - |
| Air Flow | 184.0 CFM (5.15m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Electronic Commutation (EC), Locked Rotor Protection, PWM Control, Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | - |
| Part Status | Active |
| Termination | 5 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 18.00W |
| Voltage Range | 100 ~ 240VAC |
| Static Pressure | 0.840 in H2O (209.2 Pa) |
| Voltage - Rated | 230VAC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 120mm L x 120mm H |
| Ingress Protection | IP54 - Dust Protected, Water Resistant |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $76.19 | $74.67 | $73.17 |