| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | FFB03812VHN-F00 |
| Description: | FAN AXIAL 38X38X28MM 12V WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 16000 RPM |
| Noise | 58.5 dB(A) |
| Width | 28.00mm |
| Series | FFB |
| Weight | 0.101 lb (45.81 g) |
| Air Flow | 20.2 CFM (0.566m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | CE, CSA, UL, VDE |
| Part Status | Active |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 7.80W |
| Voltage Range | 7 ~ 13.2VDC |
| Static Pressure | 1.463 in H2O (364.4 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 38mm L x 38mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.650A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $16.76 | $16.42 | $16.10 |