| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | EUB0412LD |
| Description: | FAN AXIAL 40X40X20MM 12V WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 5000 RPM |
| Noise | 22.0 dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | EUB |
| Weight | 0.073 lb (33.11 g) |
| Air Flow | 5.5 CFM (0.154m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Approvals | CE, CSA, UL, VDE |
| Part Status | Obsolete |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 600mW |
| Voltage Range | 7 ~ 13.8VDC |
| Static Pressure | 0.136 in H2O (33.9 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.050A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |