| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | EFB0412HHA |
| Description: | FAN AXIAL 40X10MM 12VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 7000 RPM |
| Noise | 33.0 dB(A) |
| Width | 10.00mm |
| Series | EFB |
| Weight | 0.032 lb (14.51 g) |
| Air Flow | 8.1 CFM (0.227m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Approvals | CE, CSA, UL, VDE |
| Part Status | Active |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.20W |
| Voltage Range | 7 ~ 13.8VDC |
| Static Pressure | 0.174 in H2O (43.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.100A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $9.78 | $9.58 | $9.39 |