| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC DC Converters |
| Data Sheet: | E48SC3R320NRFA |
| Description: | DC DC CONVERTER 3.3V 66W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC DC Converters |
| Type | Isolated Module |
| Series | Delphi E48SC |
| Features | Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, UVLO |
| Packaging | Tray |
| Efficiency | 91% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | Through Hole |
| Power (Watts) | 66W |
| Package / Case | 8-DIP Module, 1/8 Brick |
| Control Features | Enable, Active Low |
| Size / Dimension | 2.30" L x 0.90" W x 0.35" H (58.4mm x 22.8mm x 9.0mm) |
| Number of Outputs | 1 |
| Voltage - Output 1 | 3.3V |
| Voltage - Output 2 | - |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Isolation | 2.25kV |
| Operating Temperature | -40°C ~ 110°C |
| Voltage - Input (Max) | 75V |
| Voltage - Input (Min) | 36V |
| Current - Output (Max) | 20A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $26.52 | $25.99 | $25.47 |