DNL04S0A0S16NFD
Manufacturers: Delta Electronics
Product Category: DC DC Converters
Data Sheet: DNL04S0A0S16NFD
Description: DC DC CONVERTER 0.7525-3.63V 58W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Delta Electronics
Type Non-Isolated PoL Module
Series Delphi DNL
Features Remote On/Off, OCP, OTP, UVLO
Packaging Tray
Efficiency 95%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 58W
Package / Case 11-SIP Module
Control Features Enable, Active Low
Size / Dimension 2.00" L x 0.33" W x 0.51" H (50.8mm x 8.4mm x 13.0mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 0.7525 ~ 3.63V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage - Input (Min) 2.8V
Current - Output (Max) 16A