| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | BFB0512HA-CF00 |
| Description: | FAN BLOWER 50X10.3MM 12VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 5100 RPM |
| Noise | 32.5 dB(A) |
| Width | 10.30mm |
| Series | BFB |
| Weight | 0.05 lb (22.68 g) |
| Air Flow | 3.5 CFM (0.098m³/min) |
| Fan Type | Blower |
| Features | Locked Rotor Protection, Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | CE, CSA, UR, VDE |
| Part Status | Active |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 1.44W |
| Voltage Range | 5 ~ 13.2VDC |
| Static Pressure | 0.563 in H2O (140.2 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 50mm L x 50mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.120A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $13.86 | $13.58 | $13.31 |