| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | BFB0405LA-A |
| Description: | FAN BLOWER 40X10MM 5VDC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 5500 RPM |
| Noise | 28.0 dB(A) |
| Width | 10.00mm |
| Series | BFB |
| Weight | 0.026 lb (11.79 g) |
| Air Flow | 1.9 CFM (0.053m³/min) |
| Fan Type | Blower |
| Features | Locked Rotor Protection |
| Approvals | CE, CSA, UL, VDE |
| Part Status | Active |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 350mW |
| Voltage Range | 4 ~ 6VDC |
| Static Pressure | 0.211 in H2O (52.6 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 40mm L x 40mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.070A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.96 | $7.80 | $7.64 |