| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | AUB0505HD |
| Description: | 50X50X20MM 5V DC FAN |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 5600 RPM |
| Noise | 28.0 dB(A) |
| Width | 20.00mm |
| Series | AUB |
| Weight | - |
| Air Flow | 17.1 CFM (0.479m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Approvals | - |
| Part Status | Active |
| Termination | - |
| Bearing Type | Superflo |
| Power (Watts) | 1.65W |
| Voltage Range | 4.5 ~ 5.5VDC |
| Static Pressure | 0.230 in H2O (57.3 Pa) |
| Voltage - Rated | 5VDC |
| Lifetime @ Temp. | - |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 50mm L x 50mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 0.330A |
| Operating Temperature | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $7.22 | $7.08 | $6.93 |