| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | AC Fans |
| Data Sheet: | AFL28A2LU-BRA01 |
| Description: | FAN AXIAL 280X105MM 230VAC WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | AC Fans |
| RPM | 1400 RPM |
| Noise | 55.0 dB(A) |
| Width | 105.0mm |
| Series | AFL |
| Weight | 2.5 lbs (1.1 kg) |
| Air Flow | 460.0 CFM (12.88m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | - |
| Approvals | TUV, UL |
| Part Status | Active |
| Termination | 2 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 16.00W |
| Voltage Range | 200 ~ 240VAC |
| Static Pressure | 0.430 in H2O (107.1 Pa) |
| Voltage - Rated | 230VAC |
| Lifetime @ Temp. | 60000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Round - 280mm Dia |
| Ingress Protection | IP55 - Dust Protected, Water Resistant |
| Current Rating (Amps) | - |
| Operating Temperature | -4 ~ 140°F (-20 ~ 60°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $53.59 | $52.52 | $51.47 |