| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | DC Brushless Fans (BLDC) |
| Data Sheet: | AFB0812EHE-F00 |
| Description: | FAN AXIAL 80X80X38MM 12V WIRE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | DC Brushless Fans (BLDC) |
| RPM | 5900 RPM |
| Noise | 50.5 dB(A) |
| Width | 38.00mm |
| Series | AFB |
| Weight | 0.344 lb (156.04 g) |
| Air Flow | 85.5 CFM (2.39m³/min) |
| Fan Type | Tubeaxial |
| Features | Speed Sensor (Tach) |
| Approvals | CE, CSA, UL, VDE |
| Part Status | Active |
| Termination | 3 Wire Leads |
| Bearing Type | Ball |
| Power (Watts) | 12.00W |
| Voltage Range | 6 ~ 13.8VDC |
| Static Pressure | 0.750 in H2O (186.8 Pa) |
| Voltage - Rated | 12VDC |
| Lifetime @ Temp. | 70000 Hrs @ 40°C |
| Material - Blade | Plastic |
| Material - Frame | Plastic |
| Size / Dimension | Square - 80mm L x 80mm H |
| Ingress Protection | - |
| Current Rating (Amps) | 1A |
| Operating Temperature | 14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $18.59 | $18.22 | $17.85 |