AA60S1200A
Manufacturers: Delta Electronics
Product Category: AC DC Converters
Data Sheet: AA60S1200A
Description: AC/DC CONVERTER 12V 60W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Delta Electronics
Type Enclosed
Series AA60S (60W)
Weight 0.761 lb (345.18 g)
Features OCP, OVP, SCP
Approvals CE, UL
Efficiency 82%
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Mounting Type Through Hole
Power (Watts) 60W
Package / Case 6-DIP Module, 4 Leads
Line Regulation ±0.2%
Load Regulation ±0.5%
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC
Size / Dimension 3.50" L x 2.66" W x 1.35" H (88.9mm x 67.5mm x 34.2mm)
Number of Outputs 1
Voltage - Output 1 12V
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Operating Temperature -10°C ~ 70°C (With Derating)
Current - Output (Max) 5A