| Manufacturers: | Delta Electronics |
|---|---|
| Product Category: | AC DC Converters |
| Data Sheet: | AA15D1212D |
| Description: | AC/DC CONVERTER +/-12V 15W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics |
| Product Category | AC DC Converters |
| Type | Enclosed |
| Series | AA15D (15W) |
| Features | DC Input Capable, Universal Input |
| Approvals | CE |
| Efficiency | 74% |
| Part Status | Active |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Mounting Type | DIN Rail |
| Power (Watts) | 15W |
| Voltage - Input | 85 ~ 264 VAC |
| Size / Dimension | 3.78" L x 2.13" W x 0.92" H (96.0mm x 54.0mm x 23.3mm) |
| Number of Outputs | 2 |
| Voltage - Output 1 | 12V |
| Voltage - Output 2 | -12V |
| Voltage - Output 3 | - |
| Voltage - Output 4 | - |
| Voltage - Isolation | 3kV |
| Minimum Load Required | Yes |
| Operating Temperature | -25°C ~ 70°C (With Derating) |
| Current - Output (Max) | 650mA, 650mA |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $42.69 | $41.84 | $41.00 |