| Manufacturers: | Delta Electronics / Cyntec |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | RLT1220-F-R200-JNH |
| Description: | RES 0.2 OHM 5% 1/3W 0805 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Delta Electronics / Cyntec |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | RLT1220 |
| Features | - |
| Packaging | Cut Tape (CT) |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 200 mOhms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Power (Watts) | 0.333W, 1/3W |
| Package / Case | 0805 (2012 Metric) |
| Size / Dimension | 0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.024" (0.60mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 125°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 0805 |
| Temperature Coefficient | 0/ +200ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.58 | $0.57 | $0.56 |