HMLQ25201B-1R0MSR
Manufacturers: Delta Electronics / Cyntec
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: HMLQ25201B-1R0MSR
Description: FIXED IND 1UH 4A 41MOHM SMD
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Delta Electronics / Cyntec
Type -
Series HMLQ25201B
Ratings -
Features -
Q @ Freq -
Packaging Digi-Reel®
Shielding Unshielded
Tolerance ±20%
Inductance 1µH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Material - Core Metal
Size / Dimension 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
DC Resistance (DCR) 41mOhm Max
Current - Saturation 4A
Current Rating (Amps) 4A
Height - Seated (Max) 0.047" (1.20mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 1008
Frequency - Self Resonant -
Inductance Frequency - Test 1MHz