CML0306-9N1-JNH
Manufacturers: Delta Electronics / Cyntec
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: CML0306-9N1-JNH
Description: FIXED IND 9.1NH 5% 180MA 1200MOH
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Delta Electronics / Cyntec
Type Thin Film
Series CML0306
Ratings -
Features -
Q @ Freq 4 @ 100MHz
Packaging Digi-Reel®
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 9.1nH
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0201 (0603 Metric)
Material - Core -
Size / Dimension 0.024" L x 0.012" W (0.61mm x 0.31mm)
DC Resistance (DCR) 1.2Ohm Max
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 180mA
Height - Seated (Max) 0.013" (0.33mm)
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Supplier Device Package 0201
Frequency - Self Resonant 4.5GHz
Inductance Frequency - Test 100MHz