0603HP-1N8EJTS
Manufacturers: Delta Electronics/Components
Product Category: Fixed Inductors
Data Sheet: 0603HP-1N8EJTS
Description: CHIP INDUCTOR 1.8NH5% 2.1A 0.033
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Delta Electronics/Components
Type Wirewound
Series 0603HP
Ratings -
Features -
Q @ Freq 23 @ 250MHz
Packaging Tape & Reel (TR)
Shielding Unshielded
Tolerance ±5%
Inductance 1.8nH
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 0603 (1608 Metric)
Material - Core Ceramic
Size / Dimension 0.055" L x 0.045" W (1.40mm x 1.15mm)
DC Resistance (DCR) 33mOhm
Current - Saturation -
Current Rating (Amps) 2.1A
Height - Seated (Max) 0.024" (0.60mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Supplier Device Package 0603
Frequency - Self Resonant 16GHz
Inductance Frequency - Test 250MHz