| Manufacturers: | Davies Molding, LLC. |
|---|---|
| Product Category: | Boxes |
| Data Sheet: | 0210-A |
| Description: | BOX PLASTIC BLACK 3.51"LX2.51"W |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Davies Molding, LLC. |
| Product Category | Boxes |
| Color | Black |
| Design | Open End(s) |
| Height | 1.260" (32.00mm) |
| Series | 0210 |
| Weight | - |
| Ratings | - |
| Features | Heat Resistant |
| Material | Plastic, Phenolic |
| Thickness | 0.098" (2.50mm) |
| Part Status | Active |
| Area (L x W) | 8.79in² (56.7cm²) |
| Shipping Info | Shipped from Digi-Key |
| Container Type | Box |
| Size / Dimension | 3.510" L x 2.510" W (89.15mm x 63.75mm) |
| Material Flammability Rating | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.90 | $2.84 | $2.79 |