| Manufacturers: | Daburn Electronics |
|---|---|
| Product Category: | Heat Shrink Tubing |
| Data Sheet: | SH275-1/4 |
| Description: | HEATSHRINK BLACK 1/4" X 25' |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Daburn Electronics |
| Product Category | Heat Shrink Tubing |
| Type | Tubing, Flexible |
| Color | Black |
| Length | 25.0' (7.6m) |
| Series | SH275 |
| Features | Abrasion Resistant, Flame Retardant |
| Material | Polyolefin (PO), Irradiated |
| Part Status | Obsolete |
| Shrinkage Ratio | 2 to 1 |
| Shrink Temperature | 90°C |
| Operating Temperature | -55°C ~ 135°C |
| Recovered Wall Thickness | 0.025" (0.64mm) |
| Inner Diameter - Supplied | 0.250" (6.35mm) |
| Inner Diameter - Recovered | 0.125" (3.18mm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |