| Manufacturers: | DFRobot |
|---|---|
| Product Category: | Encoders |
| Data Sheet: | SEN0235 |
| Description: | ROTARY ENCODER INCREMENTAL 15PPR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | DFRobot |
| Product Category | Encoders |
| Detent | No |
| Series | - |
| Orientation | Vertical |
| Output Type | Quadrature (Incremental) |
| Part Status | Active |
| Encoder Type | Incremental |
| Actuator Type | 6mm Dia Flatted End |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Built in Switch | No |
| Voltage - Supply | 3.3V ~ 5V |
| Termination Style | Solder Tab |
| Pulses per Revolution | 15 |
| Rotational Life (Cycles Min) | 30K |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.99 | $2.93 | $2.87 |