| Manufacturers: | DFRobot |
|---|---|
| Product Category: | 3D Printing Filaments |
| Data Sheet: | FIT0531-R |
| Description: | FILAMENT RED PLA 0.07" 750G |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | DFRobot |
| Product Category | 3D Printing Filaments |
| Color | Red |
| Series | - |
| Weight | 1.653 lb (750.0 g) |
| Density | 1.31g/cm³ |
| Features | - |
| Part Status | Active |
| Flex Strength | 70Mpa |
| Tensile Strength | 46Mpa |
| Filament Diameter | 0.070" (1.75mm) |
| Filament Material | PLA (Polylactide) |
| Operating Temperature | 210°C ~ 220°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $20.50 | $20.09 | $19.69 |