| Manufacturers: | DFRobot |
|---|---|
| Product Category: | Stepper Motors |
| Data Sheet: | FIT0349 |
| Description: | BIPOLAR STEPPER MOTOR WITH PLANE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | DFRobot |
| Product Category | Stepper Motors |
| Type | Hybrid Gear Motor |
| Series | - |
| Accuracy | ±5% |
| Features | Flatted Shaft |
| Approvals | - |
| Coil Type | Bipolar |
| Step Angle | 1.8° |
| Part Status | Active |
| Rotor Inertia | - |
| Coil Resistance | 1.5 Ohms |
| NEMA Frame Size | 17 |
| Voltage - Rated | 2.7VDC |
| Diameter - Shaft | 0.315" (8.00mm) |
| Size / Dimension | Square - 1.654" x 1.654" (42.00mm x 42.00mm) |
| Termination Style | Wire Leads |
| Mounting Hole Spacing | 1.100" (28.00mm) |
| Operating Temperature | -20°C ~ 50°C |
| Length - Shaft and Bearing | 0.787" (20.00mm) |
| Torque - Holding (oz-in / mNm) | 48.6 / 343.19 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $37.65 | $36.90 | $36.16 |