| Manufacturers: | DFRobot |
|---|---|
| Product Category: | Optical Sensors - Photoelectric, Industrial |
| Data Sheet: | FIT0319 |
| Description: | THE LASER PHOTOELECTRIC SWITCH G |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | DFRobot |
| Product Category | Optical Sensors - Photoelectric, Industrial |
| Series | - |
| Part Status | Active |
| Cable Length | 47.244" (1200.00mm) |
| Light Source | - |
| Response Time | 5ms |
| Sensing Method | Reflective |
| Adjustment Type | - |
| Sensing Distance | 213.25' (65.00m) |
| Voltage - Supply | 5V |
| Connection Method | Cable |
| Ingress Protection | IP66 |
| Output Configuration | NPN-NO |
| Operating Temperature | -20°C ~ 80°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $51.40 | $50.37 | $49.36 |